Karaman merkeze bağlı şirin bir Köy olan DAGKONAK KOYU web portalına hoşgeldiniz... Bu portal siz değerli hemşehrilerimizin birbirleriyle olan iletişimini artırmak ve Köyünü dünyaya en mükemmel şekilde tanıtmak için Mehmet Tunç tarafından kurdurulmuş olup tüm DAĞKONAK sevdalılarına armağan edilmiştir. Www.dagkonakkoyu.com
Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Karaman - MerkezKaraman - Merkez
DAĞKONAKDAĞKONAK
KöyüKöyü
wwwwww
DagkonakKoyuDagkonakKoyu
comcom

Dernek
Logo Logo

Basın Bülteni Basın Bülteni

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

Eklenti Kur
Radyo Radyo

CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@dagkonakkoyu.com


İLLER ARASI MESAFE İLLER ARASI MESAFE

ŞEHİRDEN KÖYE GÖÇ...

Şehirden Köye Göç...


defa gösterilmiştir

Corona virüs adlı bir salgın hastalığın, insanları sosyal mesafeli olmaya zorlamasıyla, birkaç marketin dışında, kapanan kafeterya, restoranlarıyla canlılığını kaybeden, ıssızlaşan caddelerin hayalet görüntüsüne büründürdüğü şehir ve apartman yaşamından kaçarak.

Bir zamanlar ekonomik koşulların yanında, sosyal yaşam olmadığını söyleyerek terk ettiğimiz köy-kasaba yaşamına dönüşün konuşulduğu günlerdeyiz.

Ülkemizin her bölgesinde, özellikle kırsal kesimlerinde, 60-70 yıllarda, ailelerin nüfusunun artması ve köyde ekilip biçilen araziler ile, tarımda makinalaşmanın artması ve tarımından sağlanan gelirin yetersizliği sonucu ortaya çıkan işsizlik nedeniyle, büyük şehirlere mevsimlik çalışmaya gidilmiş, zamanla da aileler de alınıp, şehirlere göçülmüş, şehirde yeni yaşam kurulmuş.
Hatta, Avrupa ülkeleriyle yapılan işgücü anlaşması çerçevesinde Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkelere gidilmesi sonucu, ailece göçler olmuş. Okuyabilenler okumuş, okuyamayanlar çalışma hayatına atılmış, ama büyük şehrin içinde kaybolup gidilmiş, köyler, tarlaları varsa hasat döneminde gidilen yerler olmuş, yoksa uzakta bir köy bizim köy dediğimiz yerler olarak hafızalarda yer almış.

Terkedilen köyler ve kırsal yaşam ise, gittikçe artan göç sonucu sessizliğe ve yalnızlığa bürünmüş. Göz alabildiğince uzanan bozkırda, derelerin geçtiği vadilerin yeşilliğinin yarattığı doğa güzelliğine sahip köylerde, sürekli yaşayanların sayısı hızla azalmış, bazılarında muhtarın dışında hiç kimsenin kalmadığı hatta kasabaların giderek küçüldüğü ifade oluna gelmiş. Hayvancılık ve buğday, arpa, nohut gibi ürünlerin yetiştirildiği, sulu ve susuz tarım yapılmaya devam edilse de, ama  ortakçı, traktörcü adı verilen belirli kişilerce köyün arazisi işleniyor hale gelmiş.

Az da olsa, köylerinden göç eden ilk kuşaktan dönenler olmuş, kimisi taş ve kerpiçten yapılma eski evlerin tadilatını yaptırmış, kimileri de kendilerine köy merkezleri dışına, bahçeli konak türü evler inşaa etmiş. Şehirlerdeki her türden konforu sahip, çok katlı betonarme binalar görülmeye başlamış. Ancak, yaz aylarında, köylerde geçirilen tatil havasındaki günler sonunda kaloriferli dairlerine şehirlere dönmekten vazgeçilmemiş.

Son aylarda corona salgını nedeniyle, büyük kentlerimizin kenar mahallerindeki eskinin  bahçeli köy evlerinin, gecekonduların yerine  dikilen büyük şehirlerimizin çok katlı binalarından  da dışarı çıkamayan 2.ve 3 kuşak  insanımızın, artan nüfus, azalan tarım arazileri gibi nedenlerle oluşan işsizlik sonucu anne-babaların kaçtığı, kırsala, köy yaşamına dönmelerinin ötesinde şehirden köye göç dalgası olacak gibi görünüyor.
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2019 dagkonakkoyu.com
Dağkonak Köyü Web Portalı DAGKONAK KOYU´NE ACILAN PENCERE http://www.dagkonakkoyu.com

Tam Ekran