Karaman merkeze bağlı şirin bir Köy olan DAGKONAK KOYU web portalına hoşgeldiniz... Bu portal siz değerli hemşehrilerimizin birbirleriyle olan iletişimini artırmak ve Köyünü dünyaya en mükemmel şekilde tanıtmak için Mehmet Tunç tarafından kurdurulmuş olup tüm DAĞKONAK sevdalılarına armağan edilmiştir. Www.dagkonakkoyu.com
Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Karaman - MerkezKaraman - Merkez
DAĞKONAKDAĞKONAK
KöyüKöyü
wwwwww
DagkonakKoyuDagkonakKoyu
comcom

Dernek
Logo Logo

Basın Bülteni Basın Bülteni

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

Eklenti Kur
Radyo Radyo

CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@dagkonakkoyu.com


İLLER ARASI MESAFE İLLER ARASI MESAFE

MUHTAR AZASI NE İŞ YAPAR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Görev ve Yetkileri

Köy muhtarımızı(ihtiyar heyetlerini) köyümüz adına kutluyorum,  kendilerine başarılar diliyorum. Köyümüz için hayırlı olsun. Inşallah köyümüz için güzel bir şeyler yaparlar.

Köyde genellikle söz sahibi olan ve köylünün bir çok konuda fikrine danıştığı ve düşüncelerine saygı gösterdiği kimseler Köy Muhtarı ve Muhtar Heyeti, İmam ve Öğretmendir. Bunların yanında köyün ileri gelen yaşlılarının da fikirlerine müracaat edilmektedir.
Bu etki derecesinde belirli bir oran belirtmek pek mümkün değildir. Çünkü hepsinin etkileme alanı farklıdır ve bu farklı olanlar arasında bir oranlamaya gitmek doğru olmaz. Muhtar köyün idaresinde ve köy kanunun uygulanmasında yetkilidir. Köye bir hizmet getirilmesi gerekirken öncülük yapmak gerekli resmi kurum yada kuruluşlarla yapılması gereken işleri halletmektedir.
Halk dini konularda ise imamın fikir ve düşüncelerinden faydalanmaktadır. Son derece dini değerlerine bağlı olan köy halkı bu değerleri tam özümseyemeyenlerin dışında imama son derece ve bağlılık ve saygı gösterirler. Onun sohbeti itina ile dinlenir. Girdiği toplumda ayağa kalkılarak karşılanır ve hürmet bulunulmaya çalışılır. Öğretmen yine aynı değere eşit bir şekilde görülür ve toplumda sözü dinlenir. Çünkü köylü bu insanlara saygı gösterirken şu düşünceye dayanır. ?Biz bu kişilerin şahsiyetlerine gösterdiğimiz tevazunun daha üzerinde onların ilimlerine itibar ediyor ve tevazu gösteriyoruz. İlim sahibi insanlar en iyi değere layıktır. Onun için bizde onlara gereken sevgi ve saygıyı gösteriyoruz.? Şeklinde bu düşüncelerini telaffuz ederler.

İhtiyar Heyetinin Görevleri

İhtiyar heyetinin görevleri köy kanunuyla belirlenmiştir. Ayrıca bu kanunla köy ihtiyar heyetinde ana, baba, kız, kardeş, oğul, gelin, güvey, karı, koca gibi yakınlıkları olanların aza olarak bir arada bulunmaları yasaktır. Bunların dernek tarafından yapılan seçimlerinde birlikte seçildikleri tespit edildiği an  içlerinden en çok sayı kazanmış olan kadın veya erkek azalıkta bırakılır. Sayıları beraber olur ise evli olan, ikisi de evli ise yaşı büyük olan, yaşları da beraber ise çocuğu çok olan tercih olunur. Çocuk adedi de beraber olur ise kur'a çekilerek kur'a da adı önce çıkan azalığa alınmaktadır.

İhtiyar heyetini toplanmaya muhtar çağırmaktadır. Olası muhtarın olmadığı durumlarda ise ihtiyar heyeti, köy muhtarına haber vererek kendi isteği ilede toplanabilmektedir. Bunlardan sonra ihtiyar heyetinin görev ayrıntılarına gelecek olursak ilki köy işlerinin gördürülmesidir. Bu köy işleri en gerekli olandan başlamak şartıyla sıraya konulmaktadır. Daha sonra bu sıraya konulan işler ihtiyar heyetinin de yönlendirmesiyle, sırayla köy ahalisine gördürmeye çalışır.

Bu gibi durumlarda acil gereklilik arz eden yol, sağlık, okul işlerinin atlandığı veya sıraya alınmadığı tespit edilir yada şikayet alınırsa köyün bağlı olduğu kaymakamlık veya valilik kararı sonucu yapılması ertelenen işe öncelik verilerek yaptırılır. Bunun dışında ihtiyar heyeti toplantılarda köylüye gördürülecek işler kadar para karşılığında ırgata görüldürülecek işlere de karar verilir.

Bu işlerin yapılması sırasında İhtiyar heyeti vatandaşları zorlayamaz. Nitekim Kanunda?da bu konuyla ilgili  "Köy işlerinden köy ahalisinin imece ile çalışarak yapacakları işi, köylünün çift ve çubuğu ile uğraşmadıkları boş zamanlara bırakır."  İfadesine yer verilmiştir.


Muhtar Azası Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Muhtar azası görev yaptığı mahalle veya köyde yaşanlar arasından seçilir. Amacı görev bölgesine ve bölgede yaşayan vatandaşa hizmet etmektir. Köyün ve mahallenin sorunlarına, köylünün veya mahallenin sorunlarına çözüm bulmak için görev yapar. Muhtar azaları ihtiyarlar heyeti veya meclisi başlığında haftada en az 1 kez resmi olarak toplantı yaparlar. Bu toplantılarda köyün, köylünün, mahallenin, mahallelinin, muhtarın, muhtarlığın sorunları görüşülür. Bu sorunlara çözüm aranır. İmkanlar dahilinde ise sorunlar çözülür. Büyük sorunların nasıl çözüleceği görüşülür. Muhtar azaları muhtar yokken muhtarın vekili olara görev yapabilir.

Muhtar Azası Kaç Kişi Olur?

Muhtarlıklarda ihtiar meclisinde kaç kişinin yer alacağı bilinmemektedir. Bu nedenle "muhtar azası kaç kişi olur?" sorusu öne çıkmaktadır. Yerel seçimler kapsamında "muhtar azası kaç kişi olur 2019?" sorusunu soran binlerce kişi bulunmaktadır. Muhtar azasının kaç kişi olacağı oy pusulalarında belirtilir. Vatandaş oy verirkek muhtar ile ihtiyar meclisi veya heyeti üye seçiminde kullanılacak oy pusulalarında tam sayıyı görebilir. Çünkü oy pusulalarına aza adaylarının da tam listesi yazılmaktadır. Pusulada kaç isim varsa muhtar azası da o kadar kişi olur.

Mahalle ihtiyac meclisi/heyeti muhtar azası üyeleri 8 kişiden oluşur.

Nüfusu 1000'e kadar olan köylerde 8 muhtar azası olur.

Nüfusu 1001'den 2000'e kadar olan köylerde 10 muhtar azası olur.

Nüfusu 2000'den fazla olan köylerde 12 muhtar azası olur.

8,10 ve 12 muhtar azası olacak yerlerde tam sayı muhtarlık oy pusulalarında açıkça yer alır.

İsimleri ve soyadları aynı veya benzer olan muhtar ile muhtar azası adayarının isimlerinin yanları evebeynlerinin isimleri yazılır. Evebeyn isimleri de aynı ise evebeyn isimlerinin yanında doğum tarihi eklenir. Bu bilgilerin oy pusulalarında bulunabileceği ve gerekli olması durumunda seçmene haber verilmesi gerektiği bilinmelidir.

Muhtar Azası Nasıl Seçilir?

Muhtar azalarının nasıl seçileceği merak konusudur. Pek çok kişi oy verirken muhtar azasına oy verip vermediğini hatırlamaz. Ancak yerel seçimler kapsamında oy vermeye giden her vatandaş muhtar azası seçimine de katılmış olur. Türkiye'de her köy ve mahallede yerel seçimler kapsamında muhtar azası da seçilir. Muhtar azası olmak için gereken şartları taşıyanlar oy pusulasına ismini yazdırabilir. Bu kapsamda muhtar azalarının nasıl seçileceği de merak konusu olmuştur. Muhtar azası olmak isteyen binlerce kişi "muhtar azası nasıl seçilir?" sorusuna cevap arar. dagkonakkoyu.com ailesi olarak bu soruya cevap aradık. Muhtar azası ve muhtar oy pusulası olarak beyaz bir kağıt kullanacak. Adaylar oy pusulalarını bastıracak. Oy pusulaları ilgili rakam kadar çoğaltılacak ve sandık başkanına teslim edilecek. Seçmenler çoğaltılan beyaz kağıtları pusula olarak kullanacak ve oy verme işlemini gerçekleştirecektir. Sandıklar kapandıktan sonra oylar sayılır ve en fazla oy pusulasını hangi isimler için kullanıldıysa o isimler muhtar ve muhtar azası olur. 
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0283

© 2019 dagkonakkoyu.com
Dağkonak Köyü Web Portalı DAGKONAK KOYU´NE ACILAN PENCERE http://www.dagkonakkoyu.com

Tam Ekran